A korábbi otthonunkban valahogy természetesen alakult (és Mimi életkorával változott) az “olvasókuckónk”. Most az új lakásba költözve viszont a semmiből kellett kialakítanunk egyet. De szerencsére már tudtam, mi a fontos nekünk.
Olyan gyerekszobát szerettem volna itt az új lakásban is, ahol Mimivel összebújva mélyre merülhetünk a mesében, sőt, ahova akár apa is mellénk kucorodhat. És persze ahol Mimi egyedül is örömest bújik bele a gyerekkönyvekbe – ehhez ő szeret a fizikai térben is elbújni, határozottan igényli a “bekuckózást”.
A megvalósítás során ezekre figyeltem
- hogy minél több természetes fény álljon rendelkezésre (azaz közel legyen az ablak, amin besüthet a nap), a korán sötétedő őszi-téli estékre tekintettel pedig egy meleg, barátságos fényű, de kellően erős lámpát választottunk.
- hogy legyen olyan ülőhely, ahol ketten is elférünk, de ahol Mimi egyedül is szívesen olvasgat. Nálunk ez egy nagy méretű babzsák fotel lett, amire Mimi már rég vágyott. (A kedvenc könyvtárainkban ilyeneken szokott ugyanis olvasgatni.)
- hogy legyen egy bekuckózós, elbújós olvasózug is. Ez nálunk most az emeletes ágy alsó része. Sátorrá is szoktuk alakítani.
- hogy minden könyv Mimi számára is elérhető magasságban legyen. Ő nagyon sokat olvas “egyedül” is, mindkettőnknek könnyebbség, hogy nem kell tőlem elkérnie semmit
- hogy minden gyerekkönyv ugyanabban a szobában legyen. (Ez főleg a gyors visszapakolás miatt fontos.)
Könyvespolc - de milyen?
Jó nagy, és stabil. Nekünk legalábbis ez vált be.
Szeretem, hogy nagyobb formátumú könyvek is elférnek a polc tetején, mint mondjuk a papírszínház mesék. Na és azt is, hogy minden mást is rá lehet pakolni a tetejére: a mega-giga böngészők és a könyvtári / még nem olvasott saját könyvek is itt, az általam készített házikó könyvestartókban kaptak helyet.
Hogy a galéria típusú vagy hagyományos könyvespolc-e a jobb?
(Avagy mit látunk szívesebben: a könyvek gerincét, vagy borítóját?)
Mindegyiknek megvan a maga előnye, és hátránya is.
- A galériás polc előnye: egyszerre kevés könyv van elöl - hátránya: cserélgetni kell őket.
- A hagyományos polc előnye: egyszerre végtelen sok könyvet lehet olvasni egymás után (nálunk ez bizony gyakran megesik) - hátránya: egyszerre végtelen sok könyvet kell elpakolni.
Talán onnantól érdemes a hagyományos polcra váltani, amikor kicsi is tud már segíteni a pakolásban, illetve amikor már a fejében van az egész “állomány”, azaz már nem lehet terelgetni a figyelmét azzal, hogy mit rakunk ki elé (és mit nem).





