Miért olvassunk farsangi meséket? Várj, már mondom is:
- mert ezek a mesék segítenek a gyerekeknek felkészülni a farsang forgatókönyvére (mi és hogyan történik ilyenkor)
- mert így könnyebben megértik és belsővé teszik ünnepeket, hagyományokat. Ezáltal alakul a kulturális identitásuk.
- mert a meséken keresztül segítségével jobban át tudják érezni, meg tudják érteni a farsang és a jelmezbe öltözés szimbolikus lényegét
S hogy mi is a farsang lényege?
Ilyenkor megváltozik a világ addig megszokott rendje (szerepek felcserélődnek, rutinok felborulnak) – ez az időszakos változás azonban éppen a rendért van, a különben meglévő rendet tudatosítja.
Felszabadultságot élhetnek meg a keretek megváltozásával, szabadon “kiereszthetik a gőzt”.
Nevetés, vidámság.
Amikor a gyermek jelmezt húz, nem “más” akar lenni, mint ami egyébként, hanem önmagát keresi: új szerepben akarja kipróbálni magát:
- új szerepben akarja kipróbálni magát (felnőtt szerepben, vagy akár a másik társadalmi nemhez kapcsolódó szerepben, pl. lányok mint kalózok, harcosok)
- vagy egy vágyott, esetleg elnyomott énrészét jeleníti meg (szuperhősök - akik ugye maguk is csak “jelmezben” válnak szuperhőssé…, boszorkány)
- vagy azonosulni szeretne valamivel, ami számára értékes vagy idealizált (pl. mesehősök)
- vagy valami olyasmit von kontroll alá, amitől fél (doktor néni)
Jöjjenek hát akkor a mesék a farsangról! Mesék:
Farsangi mesék
Az itt következő mesék témája kifejezetten „a farsang”. Ezeket segítségével a gyerekek megismerhetik, mi is a farsang, pontosan hogyan zajlik, mi a szerepe a kultúránkban. Azaz a poszt elején felsorolt célok közül leginkább az első kettőnek felelnek meg.
A legkisebbeknek

Vincent Cuvellier
Emil beöltözik
Naphegy, 2014, 32 oldal
„Itt a farsang. És Emil unja a jelmezeket. A mama egyik ötlete sem tetszik neki. Se paradicsom, se herceg se pókember nem akar lenni. Sokkal jobb ötlete támad…
Lackfi János rímbe szedett, humoros szövege és a szerethetően rosszcsont Emil történetei a gyermekeket és felnőtteket is elbűvölik!”

Marianne Dubuc:
Állatkarnevál
„Kezdődik a farsang!
Az állatok készülődnek, mindenki jelmezt vesz, de vajon milyet?
Találd ki!
Képeskönyv rengeteg színes és humoros illusztrációval, hiszen farsangkor mindent lehet.”
Keresd a könyvtárban!
zenés könyvek (még minidg kicsiknek)

Magali Le Huche
Pepe és Vivaldi
Geopen, 2019, 24 oldal
Pepe (a kutya) ezúttal Velencébe érkezik, méghozzá a karnevál idején. Barátjával, Enzoval maga is jelmezt ölt, hogy elvegyüljenek a tarka forgatagban.
A gyerekek egy-egy gombnyomással Vivaldi zenéit varázsolhatják elő – és azt hiszem, ezt szeretik annyira a kicsik a Pepe könyvekben: a zenét mint varázslatot, amelyet maguk hívhatnak elő.

Gryllus Vilmos
Maszkabál
Lampion Könyvek, 2022, 56 oldal
(régebbi kiadásban is)
„Lassan húsz éve, hogy készítettem egy farsangi lemezt, azóta szólnak a Maszkabál-dalok. Aztán Döbrentey Ildikó, Levente Péter és a Cinemon jóvoltából a rajzfilmek is felkerültek a YouTube-ra. És most itt a legújabb változat, egy könyv a versekkel és Megyeri Annamária varázslatos rajzaival. „
Gryllus Vilmos

Fodor Veronika
Az állatok farsangja
Holnap, 2016, 52 oldal
„Amikor egy birodalom uralkodója unatkozik, akkor alattvalói bármit megtennének, hogy szórakoztassák. Flamingó, a kancellár is igyekszik, és megszervezi az év eseményét az állatok földjén: egy farsangi mulatságot. Fellépnek ott többek között kecses elefántok, sőt kán-kánozó teknőcök is. Végül már nem csak a Fenséges Oroszlán érzi remekül magát, hanem a vidám és színes forgatag minden résztvevője.”

J. Kovács Judit
Kerekítő évkerék
„Az idén tízéves Kerekítő-sorozat jubileumi kötete óvodásoknak, bölcsődéseknek és szüleiknek szóló családi kiadvány. A könyv hónapokra lebontva mutatja be a magyarországi jeles napokat, amelyekhez mondókák és népdalok kapcsolódnak, ölbeli játékok leírásával. A kötetet különlegessé teszik az évszakokhoz kötődő játékötletek, valamint az ünnepi ételek receptjei. A dalok elsajátításában, felelevenítésében kotta és letölthető hanganyag egyaránt segíti a szülőket, akik a családi oldalak kitöltésével személyessé tehetik ezt a gazdagon illusztrált, színes jubileumi kiadványt.”
A beöltözés mágiája (ovisoknak)
Az alábbi mesekönyvek nem kifejezetten a farsang témájáról szólnak. Azonban mindegyikben fontos szerepet játszik a „jelmez” és a „beöltözés”. Nem kevésbé fontosak azonban ezek a mesék sem, sőt! A leginkább ezek segíthetnek abban, hogy a 3. pontban említett „szimbolikus jelentést” megértsék a gyerekek.

Axel Scheffler
A kék szörny
Pagony, 2015, 24 oldal
Milyen érzés megijedni valamiől, amiről addig azt hittük, csak a fantáziánkban létezik? Milyen felfedezni a legjobb barátodat az álarc mögött?
Na és az milyen, ha te magad öltesz jelmezt, és válsz rémisztővé?

Harcos Bálint
Szofi átváltozik
Pagony, 2018, 40 oldal
Szofi a bevásárlóközpontban kipróbálja, hogy különféle holmikat magára öltve mi mindenné tud átváltozni… s ezzel milyen hatást gyakorol a környezetére? Mert számára játék az egész világ, és mert az ember, ha játszik, bármi lehet…

David McKee
Elmer, a kockás elefánt
Pagony, 2018, 32 oldal
Elmer nem mássá szeretne változni, hanem épp ellenkezőleg: olyanná, mint a többiek. Ez félig-meddig sikerül is neki, azonban nem tud az új szerepében önaznos lenni.
A mese zárlataként az elefántok feltalálják maguknak karnevált: az év egyetlen napján megfordulhat a világ rendje, Elmer átlagos szürke elefánt lehet, a többiek pedig tiri-tarkák és színesek.

Dániel András
Szerintem mindenki legyen kufli!
Pagony, 2018, 48 oldal
A kuflik ezúttal egy jelmezbálba kapnak meghívást. Mindenki lázasan kutat valami maskara után…
Hm, és mi van akkor, ha egy kufli kuflinak öltözik? Lehet jelmez az, amik mi magunk egyébként is vagyunk? (Bevallom, a humora mellett azért is vagyok nagy rajongója a sorozatnak, mert itt a gyerekek játékos-mesés formában találkozhatnak komoly folozófiai kérdésekkel, amikről bizony érdemes beszélni.)

Czernák Eszter
Sári és Berci otthon
Pagony, 2019, 66 oldal
A mesekönyv első meséje tartozik ide, mely bár A jelmezbál címet viseli, valójában egy egszen hétköznapi otthoni játék-helyzetet ír le: anya és a gyerekek beöltözőset játszanak. Kipróbálják, mi mindenné válhatnak öreg ruhák segítségével.
Érdemes kirpóbálni a játékot! Egyrészt mert könnyen kerekedik egy izgalmas, még sosem próbált szerepjáték belőle. Másrészt mert talán azoknak a szülőnek is élményszerűbbé tudja tenni a szerepjátékot, akik egyébként unják, vagy nehezen engedik magukat bele.

Sophie Schoenwald
Jelmezbál az állatkertben
Manó Könyvek, 2023, 24 oldal
„Szuroszlán, zümifánt, tapuszkár – vajon milyen állatok ezek? Az állatkertben csupa furcsa állat tűnik fel, mert a bentlakók jelmezbált tartanak! Majmok, vízilovak, zebrák – mindegyikük beöltözik egy másik állatnak. De mégis melyikük melyik?
Száy Lehel igazgató úr elhatározza, hogy mindennek a végére jár, és kedves sünbarátjával, Menta Mártonnal körbejárják az állatkertet, hogy mire megnyitja kapuit a látogatók előtt, újra mindenki a régi legyen.
Ez a vicces állatkerti történet jó szórakozást nyújt kicsiknek, nagyoknak egyaránt, akár csatlakozhatunk is hozzájuk, és alkothatunk, összegyúrhatunk mi magunk is vicces állatokat.”
Ovis farsang
Az itt következő mesék kifejezetten az óvodai (bölcsődei) farsangról szólnak. (Az utolsó két könyvet leszámítva – azonban nem véletlen, hogy azok is itt kaptak helyet.)

Vadadi Adrienn
Ünnepelj velünk!
Pagony, 2016, 110 oldal
A kötet Farsangi bolondozás című meséje nem csupán minden elemet felvonultat, ami egy jól sikerült óvodai farsang elengedhetetlen kelléke (eszem-iszom, válogatott finomságok, zene, jelmezek), hanem a farsang hagyományos jelentését, a szerepek felcserélődését, fordított világrendet is érzékletesen mutatja be. Az óvó néni ugyanis dadusnak, a dadus néni pedig óvó néninek öltözik, és egész nap fordított szerepben vannak…

Tamás Zsuzsa
Kicsi Mimi karácsonya
Naphegy, 2018, 48 oldal
A kötet második meséje szól az ovis farsangról. A történetben a jelmezválasztás és a jelmez elkészülése kapja a legnagyobb hangsúlyt, de szó van arról is, hogy a gyerekek mennyire viselkednek a választott jelmezüknek megfelelően: azaz valóban lovagias-e, aki például lovagnak öltözik.

3-5-8 perces mesék izgő-mozgó ovisoknak
Pagony, 2021, 120 oldal
A farsangi mulatság című mese egy olyan óvodai karneválról szól, ahol „tematikusan” öltöznek be a gyerekek. De mi van, ha a gyerekek úgy érzik, az óvó néni ezzel gátat szab az önkifejezésüknek és a fantáziájuknak? Végül ötletes és kreatív megoldás születik, és nem utolsó sorban szuper jelmezek!

Wéber Anikó
Marci és a farsang
Pagony, 2019, 48 oldal
„Wéber Anikó meséjében Marci és Bálint izgatottan készülnek az iskolai farsangra: alig tudják eldönteni, hogy minek öltözzenek, és persze a jelmezversenyt is nagyon szeretnék megnyerni! Azonban egy titokzatos robot is feltűnik a színen. Természetesen a fiúk rögtön nekiindulnak kideríteni, ki lehet az…”

Liane Schneider
Bori szülinapi buliba megy
Manó Könyvek, 2020, 24 oldal
„Bori meghívást kap az egyik osztálytársától a szülinapi bulijára. A levélben az áll, hogy mindenkinek be kell öltöznie valaminek. Az otthoni jelmezek már nem jók rá, és Bori kinéz magának egy gyönyörű sellőlány-ruhát a nagyáruházban. Hogy minek öltözik be végül és mi minden történik a buliban, megtudhatjátok Bori legújabb kalandjából!”

Berg Judit
Tündérnaptár
A mesekönyv farsangi meséje ugyan nem az óvodai élethez kötődik, hiszen Panka és Csiribí, az erdei tündérek nem járnak óvodába. A történetben ábrázolt farsang azonban éppen úgy zajlik, ahogyan egy ovis farsang is: a barátok jelmezt készítenek, finomságokat esznek, és megpróbálják kitalálni, ki minek öltözhetett…
Keresd a könyvtárban!
Hagyományok
Az alábbi mesék, versek segíthetnek megismerni a farsangi hagyományokat, valamint a farsang helyét az év rendjében.

Válogatós
Óvodások verses kalendáriuma
szerk. Lovász Andrea
Cerkabella, 2014, 344 oldal
„A Válogatós költeményei az óvodai évkör jeles ünnepeihez és a gyerekek hétköznapi tevékenységeihez kapcsolódnak (család, foglalkozások, időjárás, játékok, napirend, fák, kert, fiúk-lányok, utazás, állatok stb.) – így az antológia kalendárium is. A néphagyományban megőrzött jeles napokhoz, a keresztény, a nemzeti és az újabb ünnepekhez is válogattunk verseket, így minden óvodai nap sokszínű nyelvi kalandjátékká változhat.„

Dödölle
Gyerekirodalmi és hagyományőrző kalendárium
szerk. Lovász Andrea
Cerkabella, 2019, 320 oldal
„A Dödölle öröknaptár, szakácskönyv, játékgyűjtemény és irodalmi olvasókönyv! Az év jeles napjaihoz kötődő szövegek között vannak hagyományos ételreceptek, népszokások, játékok és kortárs gyerekirodalmi szövegek – így a kötet régi és új különleges párbeszédét valósítja meg.
Legyen sok közös családi program, tanuljuk együtt újra az ünnepek rendjét!”

Kerek élet fája
Jeles napok mesekalendáriuma
szerk. Bajzáth Mária
Lampion Könyvek, 2022, 240 oldal
„A Népmesekincstár Plusz-sorozat harmadik darabja hiánypótló kötet a családok és pedagógusok számára. Kiderül belőle, miért nem szabad vetni a bolondok napján („Ne vess!”), és melyik napon érdemes kincskeresésre indulni. A mesekalendáriumban olvashatunk mesét Sárkányölő Szent Györgyről, Miklós püspökről, a mulatós kedvű szent Péterről, bölcs pásztorokról és fifikás királylányokról.”

Takács Viktória
Farsangi mese
Scolar, 2022, 24 oldal
„Az ünnepi fények és melegség helyét januárban átveszi a szürkeség, a hideg és a vánszorgó percek. Az unalmasan telő napokkal Simon nagypapája lassan elveszíti a jókedvét, de családja és a szomszéd Lulu néni kieszelik, hogyan vidítsák fel. A régi emlékeket felidézve hagyományos farsangi felvonulást szerveznek, ahol a falu apraja-nagyja feleleveníti a régi szokásokat. Megtudhatjuk mit jelent a vízkereszt napja vagy a farsang farka, hogy kik azok az alakoskodók, és mivel foglalkozott régen a drótostót. Végül még az is kiderül, hogy valóban mágikus erővel bír-e a farsangi fánk.”

Takács Viktória
Busó mese
Scolar, 2020, 22 oldal
„Didergősen, unalmasan indult a februári nap. Ám Misi és a testvére, Dórika jó mókát eszeltek ki: mindenféle rémpofákat rajzoltak, s ezeket kitették az ablakba. Ekkor ért haza Apa, aki meglátva a rajzokat, rácsodálkozott: de hát ezek busó maszkok! Rögvest megszületett az ötlet: Misivel és a kisfiú kedvencével, Rókussal, utazzanak el Mohácsra, és vegyenek részt az épp esedékes busójáráson.”
A könyvlistát egyben megtalálod ezen a moly.hu polcon: Farsangi mesék